Udobna starost in varno staranje doma – stanovanje v starosti
Preureditev stanovanja ali hiše za udobno in varno starost in staranje v domačem okolju je vedno bolj aktualno vprašanje. S starostjo se namreč spreminjajo naše zahteve in potrebe v bivalnem okolju. Za starostnika, ki želi ostati doma čim dlje, je včasih dovolj, da se odstrani nekaj glavnih ovir in izvede minimalne prilagoditve prostora in opreme, pa je bivanje lažje, primernejše in predvsem varnejše.
Vseživljenjsko bivalno okolje
Vsakdo si najbrž želi, da bi lahko do pozne starosti živel v svojem stanovanju, ki bi bilo primerno prilagojeno in urejeno ter varno.
Kako do prilagojenega stanovanja?
Kje dobiti res strokoven in celovit nasvet?
Kako se lotiti težave in kdo nam bo pri tem res lahko pomagal?
Kako bi to opravili najceneje in brez stresa?
Pri nas vam lahko pomagamo z znanjem in obilo izkušnjami.
NASVET: Ocena primernosti stanovanja ali hiše, elaborat predlogov za izboljšanje.
NAČRT: Načrti preureditve za doseganje uporabnosti in primernosti stanovanja ali delov.
POMOČ: Pomoč pri organizaciji izvedbe in vodenju preureditve.
Strokovno delo in svetovanje pri pripravi raznih predlogov in popravkov dokumentov, ki urejajo gradnjo in bivanje.
Starejši so soočeni s skrbjo, kako si prilagoditi stanovanjske prostore in kdo jim bo pri tem pomagal. Bojijo se velikih stroškov in organizacije, nejasnega izida in možnega nezadovoljstva. Nasvete in načrte lahko dober svetovalec izvede uporabniku prijazno in poskrbi, da spremembe čim manj posežejo v način življenja, ki ga je oseba navajena, obenem pa so kakovostne in smiselne. Po potrebi je nujna tudi pomoč pri izbiri in vodenju izvajalca.
Nekaj izvedenih raziskav, študij, projektov
V pisarni za starejše nudimo vsak mesec svetovanje arhitekta za prilagoditev domačega okolja za prilagojeno, varno in udobno življenje v svojem domu tudi v starosti. Najprej je bilo pripravljeno predavanje za širšo javnost z naslovom PRILAGODIMO STANOVANJA ZA STAROST. Predavanje je podrobno prikazalo, kako prepoznamo spremenjene potrebe in ovire v svojem domu. Nanizalo je dejavnike in merila, ki predstavljajo kakovostno bivanje in ki so pri prilagajanju v oporo. Pregled po prostorih je pokazal možnosti za manjše in večje spremembe ter prilagoditve. (2023-2025)
(Skupaj s študijsko skupino starejše generacije na UTŽO, 2016).